Sharp SKMD30E9ES 30 in. Extension Kit for SMD2489ES Microwave Drawer Oven
★★★★★ 4.7 128 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dermatocare.ca
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Modify your Sharp 24" Smart Microwave Drawer Oven with Sharp Kitchen App & Easy Wave Open (SMD2489ES) with the SKMD30E9ES 30-inch extension trim kit. The two 6-inch panels allow you the flexibility to extend the width of your Sharp Microwave Drawer Oven to properly fit it into larger cutouts. This trim kit is designed in a classic stainless steel with black glass to seamlessly integrate into your kitchen's existing decor. From craftsman to contemporary, the Sharp Microwave Drawer Oven's sleek, low-profile design and stainless-steel finish with the 30" extension kit beautifully complement any kitchen style or appliance.
  • Designed for Use With the Sharp SMD2489ES Microwave Drawer Oven
  • 30" Trim Kit
  • Extends Your Existing 24" Microwave Drawer Oven to Perfectly Align with Other 30" Appliances.
  • Stainless Steel and Glass Materials
  • Microwave Drawer Oven Not Included
UPC 074000621039
Color Stainless Steel
Voltage 120 Volts (AC)
Brand Name Sharp
Model Name SKMD30E9ES
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1 Pounds
Manufacturer SHARP
Model Number SKMD30E9ES
Material Type Stainless Steel
Heating Method Microwave Radiation
Inner Material Stainless Steel
Item Type Name Sharp 30 in. Extension Kit for SMD2489ES Microwave Drawer Oven
Controller Type Button
Cooking Program Defrost, Reheat, auto defrost
Installation Type Built-In
Import Designation Made in the USA
Turntable Diameter 24 Inches
Defrost System Type Auto Defrost
Included Components Extension Kit
Warranty Description No Warranty
Human Interface Input Dial
Number of Power Levels 10
Manufacturer Part Number SKMD30E9ES
Item Dimensions D x W x H 0.5"D x 4"W x 17"H
Recommended Uses For Product Residential
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
128 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (110)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)